Предлог логичке организације исплатe зарада у јавном сектору

Исплата свих примања запослених у радним јединицама чије је већински власник држава мора бити централизована из државног трезора

Потребно је формирати јавни регистар у форми базе података где су неопходни подаци подељени на табеле које се налазе у одговарајућим логичким релацијима.

Сви подаци у табелама су јавно доступни осим подаци из табеле о личним подацима запосленог.
Исплата свих примања запослених мора бити реализована након јавног објављивања у бази података.
Сви приходи радних јединица чији је већински власник држава морају бити уплаћени у државни трезор најкасније 5 радних дана пре планиране исплате.
Рок за јавно објављивање података мора бити 3 радна дана пре исплате зараде запосленом у радној јединици.
Трезор је одговоран за тачност и редовно ажурирање базе података. Трезор је обавезан да врши исплату зарада на текући рачун запосленог у назначеним роковима. Подаци у бази морају бити једнаки износу зарада уплаћених на текући рачун запосленог.
Запослени не може добити средства директно од своје радне јединице.
Уколико се подаци о запосленом и реализованим уплатама не налазе у бази није могуће извршити исплату на текући рачун а запослени је дужан да извести Tрезор о овим неправилностима. Напомена: Овим би се на једнозначан начин у најкраћем року утврдио број запослених у јавном сектору, тј. свих којима је послодавац држава
Базу података мора да прати софтвер који је кориснички оријентисан и омогућава једноставно филтрирање свих јавно доступних података ради ефикасне контроле од стране јавности. Посебно је важно да софтвер омогућава анализу података који припадају истој логичкој целини са пратећим графичким приказом података. Потребно је оставити могућност стручној јавности да додатно анализира базу постављањем сопствених упита (на пример у SQL-у) на основу којих је могуће добити специфичне извештаје који се не могу добити на основу расположивог софтвера.
Потребан период за техничку реализацију: 6 месеци.

Напомена: Радна јединица је у овом тексту назив за сва правна лица чији је већински власник држава (са преко 50% власништва).

БАЗА ПОДАТАКА - ЛОГИЧКИ НИВО



ЗАТВОРЕНИ ДЕО БАЗЕ ПОДАТАКА
ТАБЕЛА: ЛИЧНИ ПОДАЦИ ЗАПОСЛЕНОГ
Подаци у овој табели нису доступни јавности али се до њих може доћи на захтев надлежних институција и на начин регулисан законом.
Сви подаци у табели су директно везани за ЈМБГ запосленог и запослени сме имати само једну своју шифру без обзира на број својих радних места. 

ОТВОРЕНИ ДЕО БАЗЕ ПОДАТАКА
ТАБЕЛА: ПЛАТНИ РАЗРЕДИ
Потребно је формирати 11 платних разреда са следећим распоном  коефицијената:
  •  минималан коефицијент за 100% радног ангажвања у радној јединици је 1
  • запослени може да има коефицијент у распону од (0, 1) једино у случају мањег процента  радног ангажовања
  • максимални коефицијент за исплату на текући рачун запосленог је 10
  • запослени чији је коефицијенат преко 10 приликом исплате зарачунава се максималан коефицијент за исплату. Oво се може десити једино у случају када запослени обавља у истом периоду послове у више радних јединица.


ТАБЕЛА: ЈЕДИНСТВЕНА ОСНОВИЦА
 
Износ јединствене основе се рачуна по ПЛАТНОЈ ФОРМУЛИ:
БУЏЕТ = Укупан буџет за расподелу зарада у јавном сектроу
  •  мора бити заснован на реалним приходима државе у једној буџетској години
СУМА КОЕФИЦИЈЕНАТА = Збир свих коефицијената за исплату у платном систему државе

ТАБЕЛА: ИСПЛАТА ЗАРАДЕ ЗАПОСЛЕНОГ
ТАБЕЛА: ПОДАЦИ О РАДНОЈ ЈЕДИНИЦИ

ТАБЕЛА: ПОДАЦИ ЗАПОСЛЕНОГ ПО РАДНИМ ЈЕДИНИЦАМА
 
Може се десити да у радној јединици више радника дели једно радно место уз дељење процента радног ангажовања. Ово је дозвољено само у специфичним околностима по одобрењу надлежних институција.

ТАБЕЛА: ОБРАЧУНСКИ ПЕРИОД

Обрачунски период за исплату зарада запослених може цео или половина месеца и исти је за све запослене чији је послодавац држава, нпр. 1мај2017 (први део плате) или 2мај2017 (други део плате).

ТАБЕЛА: РАДНО МЕСТО У СИСТЕМАТИЗАЦИЈИ ПОСЛОВА РАДНЕ ЈЕДИНИЦЕ
Основни коефицијент је јединствен за свако радно место, а рачуна се на основу више параметара:
-     стручне спреме запосленог која је неопходне за обављање делатности;
-     позиције у систематизацији радних места;
-     приоритета у развоју друштва (државне стратегије);
-     потражње на тржишту рада;
-     могућности напредовања на радном месту,
-     осталих параметара који су настали као резултат договора тела задуженог за успостављање коефицијената  
Период важења успостављених коефицијената не сме бити краћи од 3 нити дужи од 5 буџетских година.

Начин израде основних коефицијента треба да буде јаван и у договору са свим професијама и синдикатима, а да се рачуна за 100% радног ангажовања на радном месту. Тело које је задужено за рачунање коефицијената треба да буде састављено од свих представника запослених у државним институцијама, приватног сектора и представника власти.

ТАБЕЛА: СТРУЧНА СПРЕМА
ТАБЕЛА: ОБРАЗОВНА УСТАНОВА


аутор,
Иван Бућковић

Напомена: Могућа је и модификација логичке организација поштујући исту идеју и принципе нормализације базе података.

Овај текст је у вези са чланком  Предлог решења обрачуна плата запослених у јавном сектору са овог блога.



1 коментар:

  1. Я имел удовольствие тесно сотрудничать с Бенджамином Ли в течение нескольких лет в качестве деловых партнеров. За время, что Бен служил в качестве ипотечного представителя для моего дома и моего финансирование бизнеса, и он помог мне закрытия кредитов, которые действительно помогли мне в моем бизнесе сегодня, мы были последовательно намного выше целей, и это может быть только связанно с Беном тяжелой работы . Я ценю вашу усердную работу, а также большое спасибо вашей команде за помощь в получении кредита для развития моего бизнеса. Если вы ищете ссуду в таком виде, пожалуйста, свяжитесь с г-ном Беном по адресу 247officedept@gmail.com или поговорите с ним по WhatsApp +1 --- 989-394-3740. Г-н Бен - честный кредитный специалист, работающий с огромным количеством инвесторов, готовых профинансировать любой проект. К счастью, со временем наши отношения переросли в работу, и я все еще рад называть его надежным другом.

    ОдговориИзбриши